CEP TELEFONU VE INTERNET ÜZERİNDEN DOLANDIRICILIK YAPAN BULGARİSTAN ÇİNGENELERİNE DİKKAT! 

ALOCULAR KİMDİR?

Telefon ve internet üzerinden tanışdıkları Türk erkeklerini, “yanına geleceğim” diyerek, pasaport, yol masrafı veya ağır hastasının olduğu ilaç alacağı yalanıyla para isteyerek dolandırıcılık yapan çingenelere, Bulgaristan’da “Alocu” denilmektedir ve aloculuk, Bulgaristan’da bir sektör halini almıştır ve bu dolandırıcılık yöntemi ile binlerce insanımız dolandırılmıştır.

 
Dolandırıcılarla kurbanlarının karşılaşması şu şekilde başlıyor;+359 (Bulgaristan kodu) ile başlayan bir telefondan size cevapsız çağrı geliyor, merak edip arayınca karşınıza mutlaka ama mutlaka bir kadın çıkıyor. Umutsuz, çaresiz bir zavallı rolü oynayan bu dolandırıcı kadın başlıyor trajik bir hikaye anlatmaya.  Hepsinin anlattığı hikayeler birbirine benziyor.

Bu dolandırıcılar, cevapsız telefon çağrıları ile kurban aradıkları gibi, internetteki arkadaşlık siteleri forumlar,  skype, icq, msn gibi anlık iletişim sistemleri ilede kurban arıyorlar, ilk iletişimin ardından hemen telefon numaralarını verip, görüşmeyi telefon üzerinden sürdürüyorlar.

Gelelim anlattıkları hikayelere;

Babası ölmüştür, üvey babası yada eniştesi tarafından taciz edilmektedir, istemediği biri  ile evlliliğe zorlanmaktadır, öylesine zor durumdadırki, intihar etmeyi bile düşünmektedir. Bu nedenle evden hatta Bulgaristan’dan kaçması gerekmektedir, sığınacak bir limana ihtiyacı vardır, Sizin yaşınızın, medeni halinizin boyunuzun, kilonuzun, hiç ama hiç önemi yoktur onlar için. Sığınacakları (!) liman sizsiniz artık.

 

Bu veya benzeri numarayı yutarsanız, “senin yanına geleceğim ama pasaportum kayıp, yurtdışına çıkabilmem için seyahat sigortası yatırmam gerekiyor” gibi yalanlarla ilk etapta 100 – 150 Euro gibi bir parayı Western Union üzerinden havale etmenizi isitiyorlar.   

..Bir kez bu parayı yatırdınızmı gerisi kolay artık. “Pasaportum, sigortam, herşeyim tamam, yola çıkmam gerekiyor, aksi gibi kıyafetimde yok” diyerek yol parası istiyorlar. Nasıl olsa daha önce para yatırmış olan kişi “ehh ne yapalım” diyerek 2. kezde para gönderiyor, ardından çingene kızından müjdeli haberi alıyor. “Aşkım, şu saatte, şu otobüsle yola çıkıyorum, şu saatte Türkiye’ye girmiş olacağım” Tuzağa düşmüş kişide heyecan dorukta tabi. Derken bir telefon geliyor “aşkım, yüklü bir vergi borcum çıktı, onu ödemeden yurtdışına çıkmama izin vermiyorlar, ben şimdi geride dönemem, beni öldürürler” diye ağlayarak konuşan çingene kızı, 1000 – bin beşyüz Euro gibi yüklü bir para daha kopartmaya çalışıyor, Sizi inandırmak için, güya sınır polisi, gümrükçü yada otobüs şoförü ilede konuşturuyor.  varsa gönderiyorsunuz, yoksa, “ne kadar varsa onu gönder burada kolaylık sağlayacaklar, taksite bölecekler” gibi yalanlarla cebinizdeki yada birikiminiz olan tüm parayı kopartmaya çalışıyor. Yeniden göndermeklede kurtulamıyorsunuz, “aşkım, şu kadar daha gerekiyormuş, ben mahvolurum yoksa” diye ağlayıp yalvarıyor size. Bu para istemeler taa ki siz gönderemez hale gelinceye yada dolandırıldığınızı anlayıncaya kadar devam ediyor, sonra perde kapanıyor.Alocular, anası, kızı, oğlu, gelini, kocası, erkek kardeşi, ailece bu işi yapmaktadırlar. Kadınları telefonla konuşurken, erkekleride, kadın takliti yaparak erkeklerle cahat yapmakta, sonra müsait olduğunda da, kadınlarının telefon numarasını vermektedir. Her bir alocunun, hatırlayamayacağı kadar çok kurbanı vardır. Öyleki, hergün Western Union Bank önünde alocular, dolandırdıkları erkeklerin gönderdiği havaleleri almak için kuyruk oluşturmakta, dolandırdıkları paralarla lüks hayat yaşamaktadırlar. Aloculuk dolandırıcılığı başladıktan sonra, yıkık dökük evlerin olduğu çingene mahalleleri, villaların oluşturduğu lüks semtler haline gelmiştir

 
Bu oyunda baş rölü kadınlar oynuyor. Erkekleri ise, şoför, polis, gümrükçü rolünü oynadıkları gibi, internet ortamında kendini kadın olarak tanıtıp chat yapmakta, daha sonrada namuslu (!) karılarının telefon numarasını vererek, sizi emin ellere havale etmektedir. Haa birde şu var; sizi sınırdan aradığını söyledikleri zaman, sınırda filan değil, evlerindedirler. Otobüste olduğunu sanmanız için saç kurutma makinesi çalıştırmaktadırlar, şoför, gümrükçü, polis diye sizi konuşturduğu erkekler ise, kocaları, babaları, erkek kardeşleridir.Denizde kum, çingenelerde yalan!

Dolandırılmış olmanın ezikliği yetmiyormuş gibi birde parasını çarptıkları insanlarada internet sitelerinde; “Sizden zorlamı para aldılar, kafanıza silahmı dayadılar? Evinizde çoluk çocuğunuz açken hovardalık yapıyorsunuz, birde burada erkeklik taslıyorsunuz be aç köpekler!” diye hakaret etmektedirler.

İte köpeğe para kaptırıpta bu duruma düşmek çok acı olur..

 
Bizim insanlarımızın bu şekilde dolandırılmasına karşıysanız, bu yazıyı kopyalayıp, adres listenizdeki tüm dostlarınıza ileterek, onlarında aynı şekilde dostlarına göndermelerini isteyin.
Reklamlar